داربست کفراژ

امروز می‌خواهیم همه چیز در رابطه با داربست کفراژ را برایتان توضیح دهیم. اگر بخواهیم به زبانی ساده کفراژ بندی داربست را تعریف کنیم باید بگوییم که منظور در واقع همان نصب داربست‌های متعدد دارای بیش از چهار پایه در یک محل است. علت نصب داربست به این شکل، افزایش سطح ایمنی کار در پروژه‌های خاص است. مثلا زمانی که عملیات اجرایی بر روی سقف‌های مرتفع باید انجام گیرد، از داربست کفراژ استفاده می‌شود. تعداد و امروز می‌خواهیم همه چیز در رابطه با داربست کفراژ را برایتان توضیح دهیم. اگر بخواهیم به زبانی ساده کفراژ بندی داربست را تعریف کنیم باید بگوییم که منظور در واقع همان نصب داربست‌های متعدد دارای بیش از چهار پایه در یک محل است. علت نصب داربست به این شکل، افزایش سطح ایمنی کار در پروژه‌های خاص است. مثلا زمانی که عملیات اجرایی بر روی سقف‌های مرتفع باید انجام گیرد، از داربست کفراژ استفاده می‌شود. تعداد و حجم داربست مورد مورد استفاده در این صورت انبوه خواهد بود. البته موارد استفاده از داربست کفراژ محدود به اجرای سقف و تکمیل آن نیست. برای اجرای نماهای سازه‌های مختلف نیز از عملیات کفراژ بندی داربست‌ها استفاده می‌شود. نصب و اجرای داربست کفراژ ظرافت‌های ویژه‌ای دارد و از این جهت باید حین نصب به یک سری نکات دقت داشت. پایه‌های داربست در این حالت باید فاصله مناسبی از هم داشته باشند. علاوه بر رعایت حد استاندارد فاصله پایه‌ها از همدیگر، فاصله داربست از خود سازه نیز واجد اهمیت زیادی است. نمی‌توان یک عدد کلی برای این فاصله پیشنهاد داد. این عدد باید با توجه به موقعیت خود سازه به صورت منحصربه‌فرد تخمین زده شود. داربست‌های کفراژ وزن زیادی را تحمل می‌کنند و در برابر عوامل مخرب بیرونی از نظر پوسیدگی و خوردگی مقاومت خوبی نشان می‌دهند.

همه چیز درباره داربست کفراژ

 

کاربردهای داربست کفراژ

استفاده از داربست کفراژ به دلیل کاربردهای آن رونق دارد و در این بخش به بررسی این کاربردها می‌پردازیم. از داربست‌های کفراژ می‌توان برای انجام عملیات مربوط به بتن ریزی استفاده کرد. بدین منظور لوله‌های داربستی را به حالت مکعبی در مجاورت یکدیگر می‌گذارند. بناهای مختلفی نظیر ساختمان‌ها، پل‌ها و… با استفاده از این شیوه‌ی داربست بندی زیرسازی می‌شوند. جنس آلیاژی که در لوله‌های داربستی مورد استفاده قرار گرفته، بسیار با اهمیت است و تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت، استحکام و دوام داربست دارد. استفاده از لوله‌های داربستی دسته دوم هم در صورتی که کیفیت مطلوبی داشته باشند مانعی ندارد. برای اینکه عملیات اجرایی سقف سازه به درستی انجام شود رعایت فاصله مناسب در کفراژ بندی باید صورت گیرد.

زمانی که بتن ریزی انجام می‌شود، فشار زیادی به سقف تحمیل می‌شود. اگر فواصل کفراژ بندی به درستی پیش بینی نشده باشند، امکان انحراف به سمت پایین وجود خواهد داشت. برای اجرای نمای ساختمان‌های مرتفع استفاده از داربست کفراژ کمک کننده است. وقتی شرایط سازه به شکلی باشد که نتوان داربست را در محلی محکم کرد، کفراژ بندی صورت می‌گیرد تا تعادل کافی به وجود بیاید. از عملیات کفراژ بندی همان‌طور که قبلا هم اشاره شد در ساخت پل‌ها استفاده می‌شود. کفراژ بندی در داخل پل‌ها منجر به ثبات سازه پل و محکم شدن آن حین انجام عملیات بتن ریزی می‌شود.

قیمت داربست کفراژ

حتما برایتان این پرسش مطرح شده که قیمت داربست کفراژ چقدر است؟ داربست کفراژ در مقایسه با سایر انواع داربست‌ها به دلیل لوازم زیادی که در اجرای آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، قیمت بیشتری دارد. با این حال مزیت‌های زیاد این داربست از جمله ایمنی و قدرت بالای آن همواره موجب شده تا در پروره‌های خاص مورد استقبال قرار گیرد. رنج قیمتی این داربست نیز تابع نوسانات بازار بوده و باید در زمان خرید استعلام گرفته شود.

نکات قابل توجه در در مورد داربست کفراژ

استفاده از داربست کفراژ برای رعایت قوانین ایمنی دارست الزامی است. برای کفراژ بندی یک سری ملاحظاتی وجود دارند که دانستن آن‌ها ضروری است. برای اطلاع بیشتر در این خصوص تا انتهای این بخش همراه ما باشید. برای باز کردن قالب کفراژ بندی باید قالب دیوارها و ستون‌ها را بردارید تا فقط وزن خودشان را تحمل نمایند. در گام بعدی برداشتن قالب دال‌ها انجام می‌شود. قسمت‌هایی که قالب آن‌ها میزان بار زیادی تحمل می‌کند لازم است تا در مرحله نهایی کار باز بشوند. شکل سازه و محل قرار گیری اجزا به صورت مورب، قائم، افقی و… در طول مدت بقاء کفراژ و قالب بندی اهمیت دارد. دمای هوا و مصالح نیز در این راستا اثرگذارند. یک نکته کلی وجود دارد و آن هم این است که باز کردن قالب بندی قبل از این که بتن به میزان استانداردی از مقاومت لازم برسد، ممنوع است. اگر بتن نتواند تنش را تحمل کند و بیش از حد طبیعی تغییر شکل بدهد باز کردن قالب مجاز نیست.

آشنایی با انواع کفراژ بندی

تا این بخش در مورد کاربرد، قیمت و باز کردن داربست کفراژ نکاتی را ذکر کردیم. در این قسمت می‌خواهیم برای اطلاعات بیشتر، شما را با انواع قالب‌های کفراژ بندی آشنا کنیم. کفراژ بندی ممکن است با استفاده از قالب‌های چوبی انجام شود. چوب نئوپان و تخته سه لا از جمله چوب‌هایی هستند که به منظور ساخت قالب آن‌ها را به کار می‌برند. قالب بندی چوبی نمی‌تواند وزن بتن را تحمل کند و ممکن است شکستگی یا خمیدگی را با خود به همراه داشته باشد. کفراژ بندی به شکل رایج آن با استفاده از قالب‌های فلزی انجام می‌شود که سرعت اجرایی و مقاومت بالایی دارند.

البته وزن قالب‌های فلزی و هزینه‌ی آن‌ها زیاد است و از این جهت به جای خرید، بسیاری از افراد نسبت به اجاره آن‌ها اقدام می‌کنند. کفراژ بندی با استفاده از قالب‌های فلزی مزیت‌های زیادی دارد. برای مثال اجرا و برداشتن قالب‌های فلزی راحت است و می‌توان آن‌ها را به دفعات متعدد مورد استفاده قرار داد. به دلیل دوام، طول عمر و مقاومت این سازه‌ها استفاده از آن‌ها رونق زیادی دارد. کفراژ بندی به استفاده از قالب‌هاب چوبی و فلزی محدود نمی‌شود و گاهی از قالب‌های پلاستیکی هم به این منظور استفاده می‌شود که کاربرد آن‌ها داخل سازه‌های بتنی به عنوان عایق و… است و در موضوع بحث ما نمی‌گنجد.

آشنایی با انواع کفراژ بندی

سخن پایانی در باب اجرای داربست کفراژ

تا این قسمت از بحث نکات لازم پیرامون داربست کفراژ را برایتان شرح دادیم. متوجه شدید که داربست کفراژ و اجرای آن در پروژه‌های ساختمانی خاص منجر به ایمنی سازه خواهد شد. بعلاوه امنیت نیروی کارگر را نیز فراهم می‌آورد. برای این که داربست کفراژ از امنیت و مقاومت کافی برخوردار باشد، لازم است تا مصالح و تجهیزات به کار رفته در آن هم کیفیت و مرغوبیت بالایی داشته باشند. مهم‌ترین تجهیزاتی که کیفیت آن‌ها در اجرای داربست اهمیت دارد لوله‌های داربستی هستند. لوله‌های بی کیفیت مخاطرات جانی و مالی جبران ناپذیری را به افراد و پروژه تحمیل می‌کنند. بنابراین از جایی تجهیزات و لوازم داربستی را تهیه نمایید که کیفیت محصولات آن تضمین شده باشد‌.

همان‌طور که قبلا هم گفتیم فاصله پایه داربست کفراژ با سازه اصلی واجد اهمیت حیاتی است و معمولا بین پایه‌ها و نمای اصلی یک فاصله حداکثر ۳ متری را در نظر می‌گیرند که این فاصله می‌تواند با توجه به موقعیت سازه و در صورت تشخیص متخصص این امر، متغیر باشد. در برداشتن قالب‌های کفراژ بندی عوامل مختلفی دخیل هستند و گرمای هوا، بارگذاری سبک و… می‌توانند باعث زودتر برداشته شدن قالب‌ها شوند. امیدواریم مطالبی که در این مقاله بیان کردیم ابهامات و پرسش‌های شما را راجع به داربست کفراژ و ریزه‌کاری‌های اجرای آن پاسخ داده باشد.

نویسنده پست: مهسا مدخوریان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *