داربست بنر و داربست هیئتی

در ایران کاربرد های داربست بسیار است. دو تا از رایج‌ترین این کاربردها عبارت‌اند از: 1. برپایی هیئت 2. نصب بنر. داربست بنر و هیئتی ابزارهایی هستند که در رویدادها و مراسم‌های مذهبی و فرهنگی استفاده می‌شوند. این تجهیزات عمدتاً برای نشان دادن افتخار و ارج و احترام به شخصیت‌های مذهبی، رهبران، شهدا و همچنین تبلیغات مراسم و جشن‌های مذهبی و فرهنگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بنر داربست

این نوع بنر یک صفحه تبلیغاتی چاپی است که به داربست متصل می‌گردد. معمولا چنین بنرهایی توسط شرکت‌های بزرگ در محیط‌های وسیع و پر رفت و آمد، به منظور جلب نظر افراد به یک برند یا تجارت خاص نصب می‌شوند.
به طور مثال یک روش تبلیغاتی موثر در صنعت ساخت و ساز، نصب بنرهای بزرگ بر روی سازه‌های لوله‌ای است. در این صورت تبلیغات مورد نظر پیمانکاران به وضوح و از فواصل دور قابل مشاهده خواهند بود.

بنر داربست

نصب بنر بر روی داربست

برخی از بنرهای تبلیغاتی به حدی بزرگ‌اند که کل دیوار یک ساختمان را در بر می‌گیرند. نصابان در چنین شرایطی نیاز دارند که به همه جای یک بنر یا تابلو دسترسی داشته باشند تا آن را به درستی فیکس و محکم کنند. از همین رو معمولا برای نصب بنرها و تابلوهای بزرگ از داربست‌های مناسب استفاده می‌شود.
داربست بنر معمولا به تیرهای چراغ برق، ستون‌ها یا پایه‌های موجود در یک محل متصل می‌شود. اما در صورتی که هیچ تکیه‌گاهی وجود نداشته باشد باز هم این سازه‌ها قابل اجرا هستند.

بنرها در سطح شهر

این روزها رایج‌ترین راه تبلیغات در میان کسب و کارهای مختلف استفاده از بنرهای بزرگ در تقاطع‌ها، چهارراه‌ها و چراغ قرمزها می‌باشد. برای این که مطمئن شوید بنر مورد نظرتان مدت‌ها در سر جای خود باقی می‌ماند و در برابر باد و طوفان مقاومت می‌کند، معمولا اسکافدها بهترین گزینه خواهند بود.

بنرهای سه بعدی

مهم‌ترین مشکل بنرهای تبلیغاتی این است که فقط از یک طرف قابل رؤیت هستند. با کمک داربست‌ها می‌توان یک مکعب ساخت و چند بنر را بر قاعده‌های مختلف آن نصب کرد. لذا افراد از سمت‌های مختلف شاهد پیام تبلیغاتی مورد نظر خواهند بود.

مزایای داربست برای نصب بنر

استفاده از اسکافلد مناسب برای نصب بنرها مخصوصا بنرهای شهری مزایای متعددی دارد:

 • نصب آسان: استفاده از داربست برای نصب بنر و پارچه تبلیغاتی بسیار آسان است و نیاز به تجهیزات پیچیده و ویژه‌ای ندارد.
 • قابلیت تنظیم: با استفاده از داربست‌های قابل تنظیم، می‌توان به راحتی اندازه بنر یا پارچه تبلیغاتی را تنظیم و آن را در محل مورد نظر نصب کرد.
 • امنیت: یک سازه قوی و محکم می‌تواند امنیت بیشتری را برای بنر فراهم کند.
 • زیبایی: با استفاده از داربست‌های مناسب، بنرها کاملا زیبا و جذاب در محل ظاهر می‌شوند و توجه مخاطبان را به خود جلب می‌کنند.
 • غلبه بر محدودیت‌های مکانی: با استفاده از این سازه‌ها بنرها را می‌توان در هر جایی نصب کرد.

برای اینکه تفاوت اسکافلد و داربست و انواع آن را بدانید این مقاله را مطالعه کنید.

داربست هیئت

در ماه محرم یا مناسبت‌های مذهبی دیگر شهرها پر می‌شوند از ایستگاه‌هایی که خدمات مختلفی را به مردم ارائه می‌دهند. این ایستگاه‌ها یا اصطلاحا موکب‌ها با کمک داربست‌ها برپا می‌گردند.

انواع داربست های هیئتی

به طور کلی برای برپایی هیئت از چند نوع سازه مختلف استفاده می‌شود که هر کدام از آن‌ها از نظر طراحی و جنس متریال با یکدیگر تفاوت دارند. به طور مثال برخی نمونه‌ها ساده هستند در حالی که برخی دیگر مانند آلونک یا خیمه ساخته می‌شوند. سازندگان در داربست‌های ساده از لوله‌هایی با ضخامت کم استفاده می‌کنند و هرچه قدر پروژه بزرگ‌تر گردد ضخامت و استحکام لوله‌ها نیز بالاتر می‌رود. اما نکته‌ی قابل توجه این است که در نصب این سازه‌ها محدودیت ارتفاع وجود ندارد و خیلی راحت می‌توان آن‌ها را مهار کرد.

اهمیت کیفیت متریال و استحکام سازه

معمولا موکب‌ها در محل‌های شلوغ و پر رفت و آمد مستقر می‌شوند و افراد زیادی در آن‌ها تجمع می‌کنند. بنابراین هیچ‌گونه اهمال کاری در ساخت و نصب این داربست‌ها قابل پذیرش نیست. متریال ها همگی باید با کیفیت باشند و از قطعات تشکیل دهنده داربست مرغوبی درست شده باشند و در نهایت نیز سازه‌ای با استانداردهای لازم به متقاضیان تحویل داده شود.

اسپیس فریم به جای داربست

اسپیس فریم یک سازه جدید است که از نظر کارایی شباهت زیادی با داربست دارد. این سازه‌ها هم برای ساخت غرفه‌های مذهبی و هم نصب بنر مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور مثال اسپیس فریم قاب بنر در سمینارها و مراسم‌های مختلف، زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای این که قاب بنر تعادل و ایستایی بیشتری داشته باشد می‌توان از اسپیس‌های قوس دار استفاده کرد.
از سوی دیگر کسانی که هر سال هیئت دارند این اسپیس‌ها را خریداری و یا کرایه می‌نمایند. سپس با کمک آن‌ها سه قاب یا فریم متصل به هم درست می‌کنند. در نهایت نیز سازه را با یک پارچه یا متریال مناسب می‌پوشانند.
انتخاب میان سازه‌های مختلف منوط به میزان نقدینگی، نوع محیط و سلیقه افراد دارد.

داربست هیئت

مزایای اسکافلد هیئتی

اگرچه اسپیس فریم‌ها در رقابت با اسکافلدها پا به بازار گذاشته‌اند اما کماکان داربست‌های هیئتی مزایای خودشان را دارند:

 • نصب سریع: داربست‌ها خیلی راحت و سریع نصب می‌شوند. این به معنی کاهش زمان نصب غرفه، کاهش هزینه‌ها و همچنین رفع نیاز به تخصص ویژه برای نصب می‌باشد.
 • سبک و قابل حمل: داربست‌ها به دلیل وزن سبک و شکل ساده، قابل حمل‌اند و می‌توان آن‌ها را به سادگی جابجا کرد.
 • انعطاف پذیری در طراحی: طرح‌های مختلفی با داربست‌ها قابل اجرا هستند.
 • پایداری: اسکافلدها بسیار محکم و پایدارند و تحمل بار بسیار بالایی دارند.
 • قابل استفاده مجدد: این سازه‌ها بارها و بارها قابل استفاده‌اند و این امر در طولانی مدت هزینه‌های هیئت را کاهش می‌دهد.
 • استفاده از فضای باز: داربست هیئتی به افراد اجازه می‌دهد که به خوبی از روشنایی و زیبایی یک محیط بزرگ استفاده کنند.

قوانین ایمنی نصب

برای این که هنگام برگزاری مراسم حادثه‌ای اتفاق نیفتد، بهتر است که هنگام ساخت و نصب سازه‌های میله‌ای به برخی قوانین و نکات ایمنی داربست توجه داشته باشید:

 • فاصله‌ی تیرهای افقی باید دو یا کمتر از دو متر باشد.
 • فاصله‌ی تیرهای عمودی متناسب با نوع پروژه مشخص می‌شود. پروژه‌های سنگین: 1.8 متر و پروژه‌های سبک: 2.3 متر.
 • پهنای کار باید حداقل 50 سانتی‌متر باشد.
 • هر میله افقی باید حداقل با 3 میله عمودی اتصال داشته باشد.
 • تحمل بار سازه باید به اندازه‌ی وزن سازه به اضافه‌ی 4 برابر وزن مورد نظر باشد.
 • لوله‌های مورد استفاده باید ضد زنگ باشند. بهترین راه نیز استفاده از لوله‌های گالوانیزه است. بستها و سایر اتصالات نیز باید در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاوم شوند. مخصوصا برای سازه‌هایی که در محیط‌های مرطوب قرار می‌گیرند.
 • قطره بیرونی لوله‌ها باید 3.48 میلی‌متر و ضخامت بیرونی آن‌ها نیز 4 میلی‌متر باشد.

نویسنده پست: مهسا مدخوریان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *