امروز قصد داریم راجع به داربست آلومینیوم و کاربرد آن با شما صحبت کنیم، برای آشنایی بیشتر با انواع داربست می توانید این مقاله را مطالعه کنید. این روزها به هر طرف که نگاه کنید ردی از عملیات ساخت و ساز را مشاهده خواهید کرد. در مقایسه با گذشته نیز ساخت سازه‌های چند طبقه افزایش پیدا کرده است. برای انجام عملیات ساختمان سازی و اجرای کار در ارتفاعات و طبقات بالا نیاز به یک سکوی موقت به نام داربست است. داربست‌ها علاوه بر این که شرایط حمل مصالح و فضای کار کارگران را فراهم می‌نمایند، از ساختار اصلی سازه هم حمایت می‌کنند‌. در مواقعی که نیاز به نصب بیلبورد یا اجرای نما و نورپردازی باشد نیز داربست‌ها پا به میدان می‌گذارند. نصب داربست و کار بر روی آن نیاز به مهارت و دقت بالایی دارد. بنابراین اگر نکات ایمنی مهم در زمان نصب داربست مورد غفلت قرار گیرد، خسارات جبران ناپذیر مالی و جانی به بار خواهد آمد. بحث اصلی ما در این مقاله داربست آلومینیوم است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

وزن سبک داربست‌های آلومینیومی منجر به افزایش سرعت پیشرفت کار و نصب داربست خواهد شد. بنابراین یک گزینه خیلی مناسب برای شرکت‌ها و پروژه‌هایی است که موعد تحویل سازه در آن‌ها بسیار اهمیت دارد‌. داربست‌های آلومینیومی تا حد زیادی از هزینه‌های استفاده از اجزا و قطعات مورد استفاده می‌کاهند و به شکل داربست‌های متحرک و… قابل استفاده هستند. علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید با استفاده از این نوع داربست، هزینه‌های تعمیر و نگهداری این داربست‌ها هم کمتر خواهد بود. مقاومت داربست‌های آلومینیومی به گونه‌ای است که حتی در مناطق مرطوب از نظر آب و هوایی هم می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. این مورد به دلیل برخورداری آن‌ها از خاصیت ضد خوردگی و ضد زنگ زدگی است.

داربست آلومینیوم چیست

کاربرد داربست آلومینیوم

داربست آلومینیوم یکی از انواع کاربردی داربست است که به عنوان یک سازه موقت برای ساختمان سازی، اجرای نما، انجام تعمیرات و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. داربست‌ها در گذشته بیشتر از جنس فولاد ساخته می‌شدند اما امروزه داربست‌های آلومینیومی تحولاتی را در این حوزه به وجود آورده اند و همواره مزایای زیادی دارند که در قسمت‌های بعدی بحث به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. این داربست‌ها برای انجام تمامی کارهای ساختمانی اعم از سبک و سنگین به کار گرفته می‌شوند. اگر به دنبال این هستید که میزان بهره وری نیروی کار خود را در عملیات ساخت و ساز افزایش دهید، بهتر است از داربست‌های آلومینیومی استفاده کنید؛ زیرا وزن سبکی در مقایسه با انواع فولادی دارند‌.
داربست‌ آلومینیوم را می‌توان به صورت سفارشی سازی شده هم تهیه کرد. با این حال داربست‌های آلومینیومی به صورت تک عرض و دو عرض، تاشو، راه پله‌ای و… نیز موجود هستند. داربست‌هایی که به صورت برج‌های آلومینیومی هستند به راحتی و بدون استفاده از ابزار آلات پیچیده قابل نصب و اجرا می‌باشند‌. داربست آلومینیومی راه پله به راحتی امکان دسترسی به سکوی بالا را در نهایت ایمنی طی روند صعود فراهم می‌آورد. در داربست‌های تاشو آلومینیومی نیز به راحتی امکان تا کردن قاب پایینی وجود دارد. در ادامه چندین مزیت و خاصیت استفاده از داربست‌های آلومینیومی را مطرح خواهیم کرد.

مزایای استفاده از داربست آلومینیوم

استفاده از داربست آلومینیوم یک سری مزیت‌های ویژه‌ای را برای افرادی که به کار ساخت و ساز مشغول هستند، فراهم می‌آورد‌. در ادامه قصد داریم به صورت موردی هر کدام از این خواص و مزایا را مورد بررسی قرار دهیم‌.

۱-وزن مناسب داربست آلومینیوم

یکی از مزیت‌های استفاده از داربست آلومینیوم همان‌طور که قبلا هم به این موضوع اشاره کردیم، وزن سبک و مناسب آن است. اگر بخواهیم به بیانی ساده تفاوت وزن داربست‌های آلومینیومی با داربست‌های فولادی را توضیح دهیم باید بگوییم که وزن داربست‌های آلومینیومی حتی کمتر از نصف وزن داربست‌های فولادی است. سبک وزن بودن داربست‌های آلومینیومی در عین حال که موجب سهولت حمل و نقل می‌شود از طرف دیگر، عملیات ساخت و جداسازی داربست را هم در محل کار آسان می‌کند.

۲-امنیت بالا

یکی دیگر از مزیت‌های داربست آلومینیوم ایمن بودن آن است. مواد اصلی تشکیل دهنده داربست‌های آلومینیوم، آلیاژ باکیفیت آلومینیوم بوده که این مسئله علاوه بر صرفه جویی در هزینه‌های تولید باعث سبک وزنی داربست می‌شود. هم‌چنین اتصال قطعات داربست‌های آلومینیوم بدون لوازم یدکی به روش خطی برقرار می‌شود. این موضوع منجر به کاهش خطرات ناشی از عملکرد قفل‌های متحرک در سایر انواع داربست‌ها می‌شود. بنابراین این داربست ایمنی بیشتری دارد و از نظر ثبات و پایداری در زمان استفاده عملکردی عالی از خود نشان می‌دهد.

۳-عدم نیاز داربست آلومینیوم به تجهیزات و امکانات پیشرفته

استفاده از داربست آلومینیوم به امکانات و تجهیزات زیادی در مقایسه با سایر داربست‌ها نیاز ندارد. معمولا برای نصب داربست‌های سنتی به تعدادی نیروی کار انسانی نیاز است که این تعداد برای نصب داربست‌های آلومینیومی به حداقل ممکن می‌رسد. علاوه بر آن داربست‌های سنتی را با استفاده از جرثقیل حمل می‌کنند که با توجه به وزن مناسب و سبک داربست‌های آلومینیومی دیگر نیازی به آن نیست. برای انتقال داربست‌های آلومینیوم به یک محل جدید تنها استفاده از کامیون‌های کوچک کفایت می‌کند. سهولت نصب و حمل و نقل داربست‌های سبک آلومینیومی تا حد زیادی از مخاطرات احتمالی می‌کاهد.

مزایای داربست آلومینیوم

۴- دوام بالای داربست‌های آلومینیومی

داربست آلومینیوم از دوام بالایی برخوردار است و این موضوع موجب برتری آن نسبت به سایر انواع داربست می‌شود. داربست‌های آلومینیومی را می‌توان بارها مورد استفاده قرار داد. حتی اگر این داربست‌ها در معرض عناصر و شرایط ویژه‌ای هم قرار گیرند، باز دچار خرابی نمی‌شوند. این داربست‌ها که از جنس آلومینیومی هستند در برابر فرورفتگی‌ها مقاوم بوده و از خاصیت ارتجاعی برخوردارند. همین ویژگی منجر به طول عمر سازه داربست و قوت آن می‌شود.
داربست‌های فولادی اگر تراشیده شوند یا خراش بردارند دچار زنگ زدگی می‌شوند. این زنگ زدگی می‌تواند منجر به ضعیف شدن ساختار سازه داربستی شود. این در حالی است که در مورد داربست‌های آلومینیومی چنین خطری وجود ندارد. با تراش یا خراشیده شدن داربست‌های آلومینیومی برای محافظت از هسته داخلی یک لایه اکسید آلومینیوم ایجاد می‌شود. وجود اکسید آلومینیوم داربست را در برابر هوا و اکسیژن مقاوم می‌کند.

۵-سرعت اجرا و جداسازی بالای داربست‌ آلومینیوم

سرعت اجرا و جداسازی داربست آلومینیوم در مقایسه با داربست‌های فولادی بالاتر است؛ زیرا داربست‌های آلومینیومی برای نصب آسان و پر سرعت به کاستورهای محکمی مجهز شده اند. رعایت نکات ایمنی مهم در زمان نصب داربست بسیار حائز اهمیت اشت. جدا کردن قطعات هم مثل فرایند نصب اصلا کار سختی نیست و به راحتی می‌توان قطعات را جدا نموده و به محل کار جدید حمل کرد.

کلام آخر

در این مقاله سعی داشتیم هر آن چه در مورد داربست آلومینیوم لازم است بدانید را به صورت مختصر برایتان توضیح دهیم. استفاده از داربست در انجام عملیات ساخت و ساز، تعمیرات و… همواره مورد توجه قرار دارد. از این جهت دقت در انتخاب نوع داربست برای اجرا واجد اهمیت زیادی است. داربست‌های آلومینیومی همان‌طور که در این مقاله اشاره کردیم از مزیت‌های زیادی در مقایسه با داربست‌های دیگر برخوردار هستند. از این جهت می‌توانند انتخاب مناسبی محسوب شوند و سرعت، امنیت و کاهش هزینه‌ها را در پی داشته باشند.

نویسنده پست: مهسا مدخوریان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *