داربست مثلثی چیست؟

داربست مثلثی یکی از انواع داربست است و جزو قسمت ‌های اساسی در ساختمان است که از آن برای ایجاد اتصالات پایدار بین دو عضو مختلف استفاده می شود. این نوع داربست به دلیل دوام و پایداری بالای خود در بسیاری از صنایع ساختمانی، مانند سقف های فلزی، قطعات لوله های آب و فاضلاب، سازه های مختلف و حتی در مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. از طرفی، داربست های مثلثی به دلیل وزن کم و قابلیت انعطاف به راحتی قابل نصب، برش و اتصال هستند. در این راستا، این نوع داربست ها از خواص فیزیکی بسیار مهمی برخوردار هستند که می توانند در پروژه های بسیاری از صنایع مختلف کاربرد داشته باشند.

داربست مثلثی چیست؟

شاید با خود بگویید داربست مثلثی چیست؟ ما در این مطلب می خواهیم درباره داربست مثلثی و فواید آن صحبت کنیم تا شما عزیزان درباره کاربردهای آن آگاه شوید.

معرفی داربست مثلثی

نام دیگر این بست ها اسکافلد می باشد و به صورت مدولار است. این بست ها به شکل موقت هستند. درباره ی بست مثلثی یا اسکافلد باید گفت که این یک الگوی هندسی است که به صورت مثلثی هر سه ضلع آن با یکدیگر برابر می باشد و با یک خط به هم متصل شده اند. این الگو به منظور ساخت راندمان بیشتر و پوشش های مقاوم در برابر انتقال حرارت استفاده می شود.

بست مثلثی مورد توجه بسیاری از افراد در صنایع مختلف می باشد، به خصوص در زمینه هایی که نیاز به پوشش های محافظ برای جلوگیری از خوردگی، حرارت دارند. از جمله صنایعی که از داربست مثلثی استفاده می کنند می توان به صنایع خودروسازی، هوافضا، صنایع تولیدی و ساختمانی اشاره کرد. این بست ها از داربست های مقاوم می باشند که علاوه بر آن هزینه ی زیادی ندارند.

داربست مثلثی برای ارتفاعات زیاد مثل پل ها استفاده می شود. اگر بخواهیم به ابعاد این بست مثلثی اشاره کنیم می توان گفت این بست ها در ابعاد 100 در 120 و 75 در120 تولید می شود.

یکی از نکات مهمی که باید در هنگام نصب این بست ها رعایت کنید استحکام زمین مورد نظر می باشد. اگر زمین استحکام کافی نداشته باشد باعث می شود پایه های بست داخل آن فرو رود و خطرناک می باشد پس حتما قبل از نصب در زیر بست ها تخته های محکم قرار دهید.

جنس و متریال استفاده شده در داربست مثلثی

بست مثلثی یکی از انواع داربست است که در ساختمان سازی برای افزایش پایداری و مقاومت سازه های فلزی به کار می رود. معمولاً این نوع بست ها از جنس فولادی ساخته می شوند. نکته مهمی که درباره جنس و متریال این بست ها باید رعایت شود این است که حتما از مواد اولیه باکیفیت و مناسب باید برای ساخت آن استفاده شده باشد.

اگر بخواهیم در مورد متریال استفاده شده در بست مثلثی صحبت کنیم می توان گفت که برای ساخت این بست ها ممکن است از فولاد، آلومینیوم، تیتانیوم، مس و یا سایر آلیاژها استفاده شود. در واقع، جنسی که انتخاب می شود، باید در برابر فشار و کشش مقاومت کافی را داشته باشد تا دچار شکستگی و آسیب نشود.

بست های مثلثی از اجزای مختلفی مثل پیچ تنظیم، صفحه کفی، پین های داربست، میل مهار افقی و مایل تشکیل شده است.

ویژگی های داربست مثلثی

اگر بخواهیم مهم ترین ویژگی های داربست مثلثی را نام ببریم می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  1. این بست ها می توانند تا بیشتر از چهارده تن بار را تحمل کنند.
  2. با تغییر نصب این بست ها می توان تحمل بار آن را تغییر داد.
  3. از ورق های مقاوم برای ساخت این محصول استفاده شده است که دچار مشکل نشود.
  4. برای نصب آن نیاز به آچار و غیره نمی باشد.
  5. نصب آن آسان می باشد در نتیجه سرعت اتصال آن بالا است.
  6. مورد استفاده در ارتفاعات زیاد
  7. برای نصب آن باید قوانین ایمنی نصب داربست را حتما رعایت کنیم.

ویژگی های داربست مثلثی

کاربرد بست های مثلثی

از داربست های مثلثی در ساخت و سازهای فلزی و چوبی استفاده می کنند. یکی از کاربردهای اصلی بست های مثلثی، در ساخت سقف های فلزی و چوبی می باشد. چرا که این بست ها بسیار مقاوم هستند. در واقع، این بست ها برای تقویت سازه های سقفی بسیار موثر هستند.

همچنین، از داربست مثلثی در ساخت پل ها نیز استفاده می کنند. این بست ها در پل های بتنی، فلزی و چوبی استفاده می شوند و به دلیل مقاومت کافی در برابر نیروی سنگین و وزن بار قابل توجه رانندگان، مناسب برای تقویت سازه پل می باشند.

بست های مثلثی در هنر و طراحی معماری نیز کاربردهای خود را دارند. آن ها می توانند به عنوان اجزای دکوراتیو و بسیار زیبا در ساختمان ها و تزیینات داخلی مورد استفاده قرار گیرند.

بست های مثلثی برای ساخت و تعمیر دریچه های اتوبوس و وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از بست های مثلثی، می‌توان بعضی از نواحی مشکل دار در درب ها و پنجره ها را تعمیر کرد.

بست های مثلثی به عنوان پشتیبان و افزایش استحکام در نرده ها و حفاظ ها استفاده می‌شوند. با قرار دادن بست های مثلثی در ساختارهای نرده، می‌توان از سقوط جلوگیری کرد.

در کل، بست های مثلثی به عنوان یکی از اجزای مهم سازه های فلزی، چوبی و بتنی در انواع پروژه های ساختمانی به کار می روند و قابلیت پاسخگویی به بار و نیروی سنگین را دارند. با این حال، استفاده صحیح از آن ها به صورت کاملاً استاندارد و با توجه به پروتکل های ساختمانی ضروری است.

عوامل مهم بر قیمت بست های مثلثی

چند مولفه ی مهم برای داربست مثلثی وجود دارد که بر کیفیت و قیمت آن تاثیر می گذارد. اولین مولفه و مهمترین آن، این است که برای ساخت این محصول از اجزای داربست مرغوب استفاده شده باشد. دومین مولفه تحمل وزن بار این بست ها می باشد و باید بتوانند تا بیش از 14 تن بار را تحمل کنند. سومین مولفه مقاومت و استحکام این بست ها می باشد. باید این بست ها در شرایط متفاوت آب و هوایی مقاوم باشند. اگر بست ها به اندازه کافی محکم نباشند می تواند خطرات جانی و مالی به همراه داشته باشند.

کلام آخر

سعی کردیم در این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد داربست مثلثی برای شما بیان کنیم تا درباره ی آن آگاه شوید. به صورت خلاصه، بست مثلثی از جنس های مختلف ساخته شده و در نهایت مهمترین نکته در انتخاب جنس، مقاومت کششی است.

در نهایت، بست مثلثی باعث کاهش هزینه های ساخت و ساز می شود، زیرا در مقایسه با سایر انوع بست ها، نیاز به کمترین تعداد پایه دارد و قیمت آن مقرون به صرفه می باشد. در هنگام نصب نکات مهم را دقت کنید و از متخصصان ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

نویسنده پست: مهدی مواسات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *