خرید مواد مضاف هوازا

مواد مضاف هوازا موادی با خاصیت تشکیل حباب های بسیار ریز هوا هستند که به شکل یکنواخت در حجم بتن یا ملات توزیع شده و پس از سخت شدن نیز در آن باقی می‌مانند. این مواد موجب تشکیل حباب‌های هوای بسیار ریزی می‌شوند که به طور یکنواخت در حجم بتن یا ملات توزیع شده و بر میزان مقاومت بتن در برابر پوسته شدن ناشی از انجماد اضافه می‌کنند.

اندازه این حباب‌های هوا در مقایسه با ذرات ماسه بسیار ریزتر و در مقایسه با لوله های موئینه موجود در خمیر سیمان سخت شده به‌مراتب بزرگ است. اندازه آنها در بتن معمولی در مقایسه با بتن دارای مواد مضاف هوازا بسیار بزرگ است. ایجاد این حباب‌ها در بتن موجب افزایش خاصیت پلاستیسیته بتن شده و افزایش حجم خمیر سیمان را به دنبال دارد.

در مطلب پیش رو به معرفی مواد مضاف هوازا می‌پردازیم.

همچنین می‌خوانیم:

 • آشنایی با مواد مضاف هوازا و عملکرد آنها!
 • فواید کاربرد مواد مضاف هوازا چیست؟
 • از خرید و مشاوره در مورد ین مواد چه می‌دانیم؟

با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

مواد مضاف هوازا چه موادی هستند؟

مواد مضاف هوازا به موادی اطلاق می‌شود که با تشکیل حباب‌های بسیار ریز هوا به‌طور یکنواخت در حجم بتن یا ملات توزیع می‌شوند به تغییر خواص بتن و بهبود آن کمک می‌کنند.

حباب‌های تولید شده در اثر مواد مضاف هوازا پس از سخت شدن بتن یا ملات نیز در آن باقی مانده و پایایی و انسجام بتن را در برابر عوامل طبیعی و فیزیکی محیطی مانند رطوبت، انجماد و آب شدن مکرر افزایش می‌دهند. این مواد همچنین مقاومت بتن را در برابر پوسته پوسته شدن سطحی که از یخ زداهای شیمیایی حاصل می‌شود افزایش می‌دهند.

مصرف مواد مضاف هوازا با تغییر و تحولاتی در بتن همراه است که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

 • افزایش کارایی بتن تازه
 • بالا بردن سطح نفوذ ناپذیری بتن سخت شده به میزان قابل توجه
 • کاهش یا حذف کامل جدا شدن دانه‌ها و آب انداختن بتن

در مورد اندازه این حباب‌ها و ویژگی ابعاد آنها نیز موارد فنی وجود دارد. به این ترتیب که اندازه حباب‌های هوا تولید شده با کاربرد مواد حباب زا در بتن در مقایسه با ذرات ماسه بسیار ریزتر است. این در حالی است که چنین حباب‌هایی در مقایسه با لوله‌های موئینه موجود در خمیر سیمان سخت شده، به‌مراتب بزرگ هستند.

حباب‌های تولید شده در اثر کاربرد مواد افزودنی موجب ازدیاد خاصیت پلاستیسیته بتن و افزایش حجم خمیر سیمان می‌شوند. ویژگی که مقاومت و دوام بتن را افزایش داده و ویژگی‌های کاربردی آن را بهبود می‌بخشد.

نحوه تاثیر دانه بندی مصالح سنگی ریز بر میزان هوای تولید شده داخل بتن

شیوه تاثیر مواد مضاف هوازا در بتن را می‌توان به شرح زیر تفسیر و دسته‌بندی کرد:

 • افزایش مصرف ماسه بسیار ریزدانه (تا ابعاد ۰.۲ میلی متر) باعث کاهش میزان هوای تولید شده در داخل بتن می‌شود.
 • افزایش مصرف ماسه ریزدانه (ابعاد در محدوده ۰.۳ الی ۱ میلی مافتر) به افزایش میزان هوای تولید شده در داخل بتن منجر می‌شود.
 • ماسه با دانه بندی ۰.۱۵ الی ۰.۴ میلیمتر دارای کمترین میزان تاثیر (افزایش و یا کاهش) در میزان هوای تولید شده در بتن می‌شود.
 • مصالح سنگی شکسته و کانی‌های کوارتزی باعث تشدید هوازایی می‌شوند. مصالح درشت نیز بر روی درصد حباب هوای بتن تازه اثر می‌گذارد.

مزایای کاربردی مواد مضاف هوازا

 • افزایش مقاومت در برابر یخبندان و انجماد: بتن‌های معمولی در اثر یخبندان و انبساط آب‌ حجم بیشتری پیدا می‌کنند. هنگامی که یخ آب شد حجم قطعه بتنی به حالت اولیه بر نمی‌گردد و همواره بخشی از انبساط حجمی صورت گرفته در آن باقی می‌ماند. این پدیده در چند نوبت انجماد و ذوب، باعث متلاشی شدن قطعه بتنی می‌شود. مواد مضاف هوازا با محدود کردن نفوذ آب به بتن از خراب شدن آن جلوگیری می‌کنند.
 • مقاومت در برابر ورقه ورقه شدن: برای جلوگیری از یخ زدن بتن‌های معمولی سطح جاده‌ها و باند فرودگاه‌ بر روی آنها نمک می‌ریزند. عملی که به مرور زمان موجب وپوسته پوسته شدن بتن می‌شود. مصرف بتن هوادار باعث افزایش مقاومت بتن در برابر این پدیده شده و مانع از تاثیر نمک می‌شود.
 • کاهش میزان جداشدگی دانه‌ها: استفاده از مواد حباب زا باعث کاهش میزان آب مصرفی در بتن می‌شود. این مورد در مخلوط‌هایی با نسبت آب به سیمان کم، خطر جدا شدگی دانه‌ها را کمتر می‌کند.
 • افزایش نفوذ ناپذیری و کاهش میزان جذب آب (قابلیت آب بندی): هر قدر هم که بتن‌های معمولی را متراکم کنیم هرگز درصد هوای موجود در بتن به صفر نمی‌رسد. بتن‌های حاوی مواد مضاف هوازا در مقابل نفوذ آب نسبت به بتن‌های معمولی مقاومت بیشتری داشته و در نتیجه آسیب ناشی از نفوذ آب را به کمترین مقدار می‌رسانند.
 • افزایش کارایی: با استفاده از مواد مضاف هوازا بتن با حباب هوا بهتر به فولاد چسبیده و در برابر گرمای و سرمای شدید و یخبندان و اثرات مواد شیمیایی، مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد.

خرید مواد مضاف هوازا

تهیه این مواد امروزه به بخش مهمی از مقدمات تهیه ملزومات ساختمانی و بتن ریزی بدل شده است. عدم آشنایی با مراکز معتبر آنلاین و حضوری برای این کار به کاهش کیفی کار منجر شده و مراحل آن را به تعویق می‌اندازد.

به این ترتیب پیشنهاد می‌شود پیش از ثبت سفارش خرید مواد مضاف هوازا، با کارشناسان حاضر در سایت‌های آنلاین مربوط به این فیلد کاری مشورت نمایید.

خدمات پشتیبانی مجموعه‌های معتبر عرضه این محصولات، مشاوره رایگان را در لیست خدمات خود گنجانده‌اند تا به خوبی پاسخگوی سوالات مشتریان بوده و آنها را برای انجام خریدی مناسب راهنمایی کنند.

مواد مضاف هوازا

سخن آخر

اگر قصد استفاده از محصولات مواد مضاف هوازا را دارید و آن را برای پروژه‌های تهیه بتن در نظر دارید، پیشنهاد می‌شود این مورد را با کارشناسان حاضر در سایت‌های آنلاین و فروشگاه‌های معتبر حضوری در میان بگذارید.

به این ترتیب ضمن آشنایی با فواید و کاربردهای این مواد، می‌توانید از بهترین نمونه‌های آنها نیز که با کار شما و بودجه مورد نظر هماهنگی داشته باشند آشنا شوید.

استفاده از راهنمایی‌های مفید کارشناسان علاوه بر خرید تخصصی و هوشمندانه این محصولات، صرفه اقتصادی را نیز برای شما به همراه خواهد داشت.

پیشنهاد‌ آخر ما برای مشتریان بازدید از تنوع این محصولات از طریق ورود به سایت‌های معتبر عرضه کننده برای داشتن انتخابی بهتر و بهره‌مندی از خدمات پشتیبانی این مجموعه‌ها در بخش مشاوره رایگان پیش از خرید است.

نویسنده پست: مهدی مواسات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *