انواع سنگ های ساختمانی و کاربرد آنها

سنگ یکی از انواع مصالح ساختمانی است، همچتین در ساخت‌وساز نقش مهمی دارد. پیشرفت تکنولوژی به استخراج سنگ‌های گوناگون و برش دادن آن‌ها کمک فراوانی کرده و همین امر موجب شده در سال‌های اخیر استفاده از سنگ‌ها در ساختمان‌سازی گسترش یابد. در این مقاله قصد داریم نکات مهمی دربارۀ سنگ ارائه دهیم که بسیار مفید و کاربردی هستند. نکاتی دربارۀ انواع سنگ‌ها، خرید آن‌ها، کاربردشان در ساختمان‌سازی و سنگ‌های قابل استفاده در پی ریزی صحبت کنیم.

کاربرد سنگ در ساختمان

ویژگی‌های گستردۀ سنگ از استحکام تا زیبایی، آن را به یکی از کاربردی‌ترین مصالح ساختمانی تبدیل کرده و باعث شده سنگ در ساختمان‌سازی از پی ریزی تا نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی قابل استفاده باشد.

سنگ‌ها انواع مختلفی دارند که با توجه به ویژگی‌های ظاهری، مقاومت در برابر آب و هوازدگی، مقاومت در برابر حرارت، مقاومت سایشی و ضربه‌ای، مقاومت در برابر فشار، نفوذناپذیری، مقاومت در برابر واکنش‌های شیمیایی،  هر کدام در بخشی از ساختمان قابل استفاده‌اند.

استفاده از یونولیت در سقف معایب زیادی دارد، یکی از روش‌های جایگزین یونولیت در سقف استفاده از سقف‌های لایت فوم است. کارشناسان یونیپلکس شما را در خرید لایت فوم به طور کامل راهنمایی می‌کنند؛ تا از خرید خود رضایت کامل داشته باشید.

کف سازی

کف‌ ساختمان یکی از موارد کاربرد سنگ‌ است. سنگ از دیرباز تاکنون به دلیل مقاومت در برابر ضربه و سایش همواره در کف‌سازی نقش مهمی داشته است.

برخی تصور می‌کنند با وجود سرامیک، پارکت‌ها و لمینت‌های متنوع دیگر سنگ در کف ساختمان جایی ندارد. اما این‌گونه نیست. از آن‌جا که هیچ متریالی از لحاظ مقاومت با سنگ برابری نمی‌کند همچنان سنگ می‌تواند انتخاب مناسبی برای کف ساختمان باشد.

علاوه بر مقاومت، تنوع گستردۀ سنگ‌ها در زیبایی و امکان ایجاد برش‌های متنوع نیز از عواملی هستند که موجب می‌شوند سنگ اولویت بسیاری از سازندگان باشد.

بهترین سنگ برای کف پذیرایی

پلکان

پله‌ها مکان بسیار مناسبی برای استفاده از سنگ هستند. زیرا معمولا بیرون از واحدهای مسکونی و یا تجاری قرار می‌گیرند و محل عبور و مرور هستند و بنابراین پله‌ها در معرض آلودگی می‌باشند. همین امر باعث می‌شود که از مواد شوینده که حاوی مواد اسیدی و بازی هستند به طور مکرر در پله‌ها استفاده شود. بنابراین سنگ‌های نفوذناپذیر در برابر مواد شیمیایی برای استفاده در پلکان بسیار مناسب هستند.

پشت‌ بام

استفاده از سنگ در پشت‌‌بام نیز امکان پذیر است. این امر بیشتر در سازه‌هایی به‌کار می‌رود که ساکنان آن‌ها تمایل به استفاده از فضای پشت‌بام را دارند. در این ساختمان‌ها پشت‌بام تبدیل به مکانی تفریحی مانند یک حیاط و یا تراس می‌شود که اصطلاحا به آن روف گاردن می‌گوییم.

در برخی روف گاردن ها در کنار گیاهان از آب‌نما نیز استفاده می‌شود. سنگ‌های مقاوم در برابر نفوذ آب بهترین گزینه برای استفاده در پشت‌بام و یا روف گاردن است.

قرنیز

قسمت پایینی دیوارها، جایی که با زمین تماس پیدا می‌کند محل دیگری برای استفاده از سنگ‌ها است. این قسمت قرنیز نامیده می‌شوند.

قرنیزها انواع مختلفی دارند و ممکن است جنس آن‌ها از چوب و یا پلاستیک نیز باشد. به‌طور معمول استفاده از قرنیزهای سنگی به دلیل مقاومت بالاتر مرسوم‌تر است.

قرنیزها از قسمت‌های پایینی دیوارها که بیشتر در معرض ضربه هستند حفاظت می‌کنند، بنابراین سنگ‌هایی که در برابر ضربه و نفوذ آب و رطوبت مقاومت دارند گزینۀ مناسبی برای استفاده به عنوان قرنیز هستند.

خرید سقف یوبوت با کیفیت درجه یک از مجموعه یونیپلکس👌

دیوارها

سنگ‌ها به عنوان پوشش کامل دیوارها نیز قابل استفاده‌اند. در دیوارها قسمت‌های مختلف مانند راه پله‌ها برای حفاظت در برابر ضربات ناشی از برخورد اثاثیه در زمان جابه‌جایی استفاده از سنگ بسیار توصیه می‌شود. همچنین در دیوارهای حمام و سرویس بهداشتی برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت و تخلخل و در بخش‌هایی مانند تی‌وی‌روم به جهت زیبایی می‌توان از انواع سنگ‌ها استفاده کرد.

دکوراسیون داخلی با سنگ

دکوراسیون داخلی بخش اعظمی از سنگ‌های مختلف را در بر می‌گیرد. قسمت کانتر رستوران‌ها و آشپزخانه موارد دیگر استفاده از سنگ‌ها هستند.

همچنین در جدیدترین طراحی‌های دکوراسیون از روشویی‌هایی که تماما از سنگ ساخته شده‌اند استفاده می‌شود. همپنین در مکان‌هایی مانند مراکز خرید بزرگ، ستون‌های سنگی با مقاومت بالا بسیار کاربرد دارند.

نمای ساختمان

نمای ساختمان به دلیل پوشش ظاهر باید از قابلیت‌های خاصی برخوردار باشد. یکی از نکات مهم در نمای ساختمان مقاومت در برابر آب و هواست. عوامل محیطی مانند برف و باران، نور خورشید، گرد و غبار و آلودگی همگی می‌توانند روی مصالح ساختمانی تأثیرگذار باشند و نمای ساختمان را دچار مشکل کنند.

سنگ‌های مقاوم در برابر عوامل نام برده شده انتخاب مناسبی برای نمای سازه هستند. جدا از بحث مقاومت، زیبایی یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که سازندگان و معماران در انتخاب مصالح ساختمانی برای نمای ساختمان به آن توجه می‌کنند. سنگ‌ها در بحث زیبایی نیز تنوع فراوانی دارند.

نمای ساختمان سنگی

انواع سنگ های ساختمانی

سنگ تنوع فراوانی دارد و هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. در این قسمت ما به پرکاربردترین انواع سنگ در صنعت ساختمان می‌پردازیم:

یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی خاک است، که کاربرد های زیادی در ساختمان‌سازی دارد. با ما همراه باشید تا با انواع خاک در ساختمان‌ سازی و کاربردهای آن آشنا شوید.

سنگ گرانیت

گرانیت از دسته سنگ‌های آذرین درونی است. گرانیت یکی از فراوان‌ترین سنگ‌هاست که از مقاومت بالایی در برابر ضربه، حرارت و نفوذ آب برخوردار است.

از گرانیت برای پوشش کف، دیوارها، ستون‌ها، آشپزخانه، دودکش، و تزئیناتی مانند ساخت مجسمه استفاده می‌شود.

سنگ کوارتزیت

سنگ کوارتزیت یک سنگ دگرگونی است که از دانه‌های کوارتز تشکیل شده است. این نوع سنگ به دلیل مقاومت بالا در برابر ضربه و هوازدگی، یکی از بهترین سنگ‌ها برای استفاده در کف ساختمان، پوشش دیوارها، پله‌ها و نمای ساختمان است.

سنگ تراورتن

تراورتن جزء دسته سنگ‌های رسوبی است. این نوع سنگ به دلیل مقاومت بالا در برابر نور خورشید انتخاب بسیار مناسبی برای استفاده در نمای ساختمان است.

این سنگ تنوع رنگی فراوانی دارد و در کفپوش ساختمان نیز استفاده می‌شود. سنگ تراورتن به دلیل خاصیت صیقل پذیری در نماهای رومی کاربرد فراوانی دارد.

ماسه‌ سنگ

این نوع سنگ رسوبی است و از چسبیدن ذرات ماسه با کانی‌های مختلف تشکیل می‌شود. از این نوع سنگ بیشتر به عنوان پوشش تزئینی استفاده می‌شود.

سقف و دیوارهای تراس و سنگفرش مکان‌های تفریحی و گردشگری مانند پارک‌ها از جمله کاربردهای ماسه سنگ هستند.

برای خرید یونولیت سقفی با مناسب‌ترین قیمت و بهترین کیفیت می‌توانید به مجموعه یونیپلکس مراجعه کنید.

سنگ گابرو

گابرو یک نوع سنگ آذرین درونی است. این سنگ به دلیل مقاومت بالا در برابر هوازدگی، یکی از موارد مصرف در کانتر آشپزخانه است. همچنین از سنگ گابرو در کفپوش ساختمان هم می‌توان استفاده کرد.

سنگ مرمر

مرمر یک سنگ دگرگونی است که از سنگ آهک تشکیل شده است. مرمر یکی از زیباترین سنگ‌هاست که از دیرباز تاکنون همواره مورد توجه قرار گرفته و زیبایی‌اش زبانزد بوده است.

مرمر سطحی صیقلی دارد و همین امر باعث می‌شود نور را بازتاب دهد و عملکردی مشابه آینه داشته باشد. به موجب همین ویژگی، معماران و طراحان داخلی از سنگ مرمر در کف ساختمان‌ها، ستون‌ها و تزئینات استفاده می‌کنند تا زیبایی نمای داخلی یک سازه را دو چندان کنند.

انواع سنگ ساختمانی ایرانی

سنگ مناسب برای پی ساختمان

سنگ در پی‌ریزی ساختمان نقش مهمی دارد. سنگ قابل استفاده در پی ساختمان باید در برابر فرسایش، نفوذ آب و فشار مقاوم باشد. حداقل مقاومت فشاری در سنگ‌های پی باید 150 کیلوگرم بر سانتی‌مترمربع باشد.

به طور معمول در مواردی که ارتفاع پی زیاد باشد از سنگ استفاده می‌شود.

سنگ لاشه سنگی است که از آن به‌عنوان پرکننده در دیوارها و پی‌های سنگی استفاده می‌شود. در انتخاب سنگ لاشه در پی‌ریزی ساختمان باید مراقب باشید که سنگ ورقه ورقه و دارای ترک نباشد و از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

استفاده از سنگ لاشه در پی‌ریزی ساختمان، به مقاومت آن در برابر عوامل طبیعی مانند نفوذ آب و رطوبت کمک می‌کند و مانع فرسایش ساختمان می‌شود. در نتیجه عمر مفید ساختمان افزایش می‌یابد.

پیشنهاد یونیپلکس

در این مقاله سعی کردیم انواع سنگ و کاربردهای آن‌ها را شرح دهیم و موارد استفاده از سنگ در ساختمان‌سازی را بیان کنیم. همچنین نکاتی را برای خرید سنگ یادآور شدیم که همگی می‌توانند به شما در انتخاب سنگ یاری رسانند. همچنین معرفی سنگ‌ لاشه که در پی ساختمان استفاده می‌شود و تأثیر فراوانی در مقاومت ساختمان دارد می‌تواند به شما در ساخت سازه‌ای مقاوم‌تر کمک کند.

نویسنده پست: مهسا مدخوریان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *