آجر در ساختمان

آجر یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی محسوب می‌شود. این مصالح ساختمانی مقاوم و بادوام از دیرباز مورد استفادۀ ایرانیان در ساخت یک ساختمان بوده است. آجر یه عنوان مصالح دست‌سازی که با پختن گِل تولید می‌شود با ابعادی مختلف اما منظم به صورت بلوک‌هایی یک شکل، در نقاط مختلف ساختمان مورد مصرف قرار می‌گیرند.

خاک آجر عمدتا خاک رس است و با افزودن آب به آن مراحل خشت زنی آغاز شده و سپس در قالب‌های یکسان و یک اندازه ریخته شده و در درون کوره‌های آجر پزی در دمایی معادل 800 درجه سانتی‌گراد  مراحل پخت آن‌ها کامل می‌گردد.

آجر چیست

در بین مصالح ساختمانی آجر به عنوان قدیمی‌ترین مصالح شناخته می‌شود. قدمت آجر به حدود هفت الی هشت هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد و در بین‌النهرین، گِل‌های قالب زده شده را در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار می‌دادند تا به صورت کامل خشک شوند و سپس از آن‌ها برای دیوار چینی استفاده می‌کردند.

استفاده از یونولیت سقفی در ساخت‌وساز هزینه‌های شما را بشدت کاهش می‌دهد. می‌توانید برای خرید یونولیت سقفی به مجموعه یونیپلکس مراجعه کنید.

مزایای آجر

هر مصالح ساختمانی دارای مزایا و معایب بخصوصی است اما علت محبوبیت آجر در بین سازندگان و مهندسین، مزایای بیشتر آن نسبت به معایبی که دارد می‌باشد.

دوام، مقاوت، عملکرد مناسب در برابر حریق و صدا، شرایط آسان نگهداری و زیبایی بصری از جمله مزایای آجر به شمار می‌روند.

مزایای آجر

دوام آجر

اصلی‌ترین مزیت آجر، دوام آن‌ می‌باشد. بناهایی با قدمت‌های طولانی که با آجر ساخته‌ شده‌اند همچنان پابرجا هستند. آجرها در تحمل بارهای وارده به ساختمان و شرایط متفاوت اقلیمی، بادوام بوده و برخلاف دیگر مصالح از هرگونه خوردگی، اکسیداسیون یا زنگ‌زدگی، پوسیدن و یا خراب شدن در امان می‌باشند. این مصالح زیبا و بادوام، عمر طولانی را برای یک طرح معماری به ارمغان می‌آورد.

مقاومت آجر در برابر آتش

آجرها در برابر حریق، عملکرد خوبی را از خود نشان داده و تا حد زیادی مقاوم هستند. در واقع این ساختار آجر در برابر آتش‌سوزی است که رفتار غیرقابل اشتعال دارد و از پخش شدن و گستردگی حریق جلوگیری می‌کند. استفاده از آجر در ساختمان، ایمنی زیادی را در برابر آتش‌سوزی فراهم خواهد کرد، بنابراین در مناطقی که احتمال حریق بیشتر است بهترین راه جلوگیری از آسیب‌های احتمالی، استفاده از آجر در ساخت‌وساز می‌باشد.

عایق صدا

آجر دارای خاصیت جذب صوت است. از همین‌رو به عنوان یک عایق مناسبِ صدا در علم ساختمان‌سازی مورد استقبال مهندسین قرار می‌گیرد. امروزه آلودگی صوتی موجود در سطح شهر و خیابان‌ها به درون کوچه‌ها نیز سرایت کرده و برای حل این بحران، مصالحی که عایق صوت هستند از ارزش بیش‌تری نسبت به سایر مصالح برخوردار می‌باشند.

نگهداری آسان آجر

هزینه‌های سنگین نگهداری مصالح ساختمانی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های سازندگان می‌باشد. آجرها برعکس سایر مصالح به دلیل اندازۀ یکسان و دوامی که دارند اگر در محل دپو یا نگهداری به درستی روی هم چیده شوند، یکپارچگی و سلامت خود را تا مدت‌ طولانی حفظ کرده و در برابر هرگونه آسیب، سایش و یا خوردگی در امان خواهند بود‌.

جذابیت ظاهر آجر

آجرها جز دسته‌ای از مصالح هستند که به خودی خود، زیبایی ظاهری به‌خصوصی دارند. آن‌ها به دلیل شکل، رنگ، اندازه و بافت زیبایی که دارند امکان ایجاد یک طرح متفاوت و جذاب را فراهم می‌کنند. همین دلیل باعث محبوبیت آجر در بین مهندسین معمار و طراح‌ها شده است. بدیهی است این محبوبیت تا جایی ادامه‌دار می‌شود که آن‌ها در اکثر طرح‌هایشان از آجر به عنوان مصالح اصلی که زیبایی مدنظر آن‌ها را تامین می‌کند استفاده خواهند کرد.

کاربرد آجر ساختمانی

کاربرد آجر در ساختمان‌سازی به دو قسمت عملکرد سازه‌ای و غیر سازه‌ای تقسیم می‌شود.

استفاده آجر در سقف­، دیوارکشی، کف‌سازی، فونداسیون و پی‌ریزی به عنوان عملکرد سازه‌ای بوده و استفاده از آن برای تزئینات نما، دکوراسیون داخلی و محوطه‌سازی به‌عنوان عملکرد غیرسازه‌ای محسوب می‌شود.

از مهم‌ترین قابلیت کاربردی آجر در ساختمان می‌توان به دیوارکشی اشاره کرد. دیوارها را با انواع آجرها می‌توان ساخت و برای اتصال آن به بدنۀ سازه از ملات گل، ماسه و سیمان استفاده می‌کنند.

از مهم‌ترین مسائلی که در زمینه‌ی ساخت‌وساز باید با آن آشنا باشید، انواع مجوز های ساختمان سازی و مراحل دریافت آن است. مجموعه یونیپلکس برای اینکه شما با این مراحل آشنا شوید، شما عزیزان را به طور کامل راهنمایی کرده است.

انواع آجر ساختمانی

آجرها دارای ابعاد و اندازه‌های متفاوتی هستند. در اصطلاح بنایی به عرض آجر «کله» و به طول آجر «راسته» می‌گویند. در ادامه به شناخت بیشتر انواع آجرها خواهیم پرداخت:

انواع آجر دیوار چینی

انواع آجرها برای دیوار چینی عبارتند از:

آجر فشاری

آجر فشاری که با نام آجر گری نیز در بین متخصصین حوزۀ ساختمان شناخته می‌شود دارای ابعادی معادل 22*5*11 می‌باشد. این آجر ممکن است با طول و عرض و ضخامت‌های دیگری نیز تولید شود اما وزن آن‌ها برابر با 2.5 کیلوگرم است و در اجرای طاق‌ضربی، دیوارهای حمال، تیغه‌ها، زیرکاری‌ها، سفت کاری، فونداسیون و پی‌ریزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آجر سوراخ دار

آجرهای سوراخ‌دار که به آن‌ها آجرهای ماشینی نیز می‌گویند در اکثر ساختمان‌ها استفاده می‌شوند. این آجر در مرحلۀ سفت‌کاری ساختمان به دلیل قیمت پایین و استحکام و مقاومت خوبی که دارد به‌کار رفته و مورد استقبال قرار می‌گیرد. تعداد سوراخ‌های این آجر بین هشت تا ده عدد می‌باشد و دارای قطری معادل 2سانتی‌متر هستند.

این آجر هنگام دیوارکشی به دلیل وجود سوراخ‌هایی که دارد موجب نفوذ ملات به داخل خود شده که منجر به افزایش گیرایی مصالح و ملات شده و درنهایت موجب ساخت یک دیوار بسیار مستحکم می‌شود. جنس این آجر شکننده بوده و استفاده از آن در طاق‌های ضربی ممنوع است.

آجر دیوار چینی

آجر سفالی

آجر سفالی که به آجر تیغه سفالی نیز معروف است دارای ابعادی معادل 15*20 و یا 20*20 می‌باشد. این آجر به دلیل مقرون به‌صرفه بودن و هزینه حمل پایین و شرایط نگهداری مساعدی که دارد برای تیغه کشی دیواره‌های داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آجر ترد و شکننده بوده و از معایب آن می‌توان به شکسته شدن در هنگام بارگیری و یا تخلیۀ آن‌ها اشاره کرد.

آجر بهمنی

آجر بهمنی که به آجر ده سوراخه یا زبره نیز معروف می‌باشد یک گزینۀ خوب برای دیوارچینی به حساب می‌آید. این آجر دارای ابعادی معادل 20*20*10 می‌باشد. با چیدمان به خصوصی که بنّاها برای آن در نظر می‌گیرند ضخامت دیوار نهایی نیز متغیر خواهد شد.

خاک جزو مهم‌ترین مصالح ساختمانی است که کاربردهای زیادی دارد. برای آشنایی یا انواع خاک در ساختمان‌ سازی و کاربردهای آن با ما همراه باشید.

آجر مناسب برای مصارف گوناگون

انواع آجرهایی که برای مصارف گوناگون مورد استقاده قرار می‌گیرد عبارتند از:

آجر قزاقی

این آجر جز قدیمی‌ترین دستۀ آجرها می‌باشد که به نام‌های دیگری چون ختایی یا نظامی معروف می‌باشد. این آجر توسط قزاق‌ها وارد خاک ایران شد و علت نام گذاری آن نیز همین می‌باشد. آجر قزاقی دارای ابعادی معادل 5*25*25 بوده و از آن در کف‌سازی‌های ساختمان استفاده می‌کنند.

مقاومت بالای این آجر در برابر شرایط جوی و آب و هوایی، وزن بسیار کم آن، برش‌کاری آسان و تنوع بالا در رنگ بندی، منجر به محبوبیت این آجر شده است.

می‌توانید برای صرفه‌جویی در هزینه‌های ساخت‌وساز از سقف‌های فوم لس استفاده کنید. برای خرید فوم لس می‌توانید از راهنمایی کارشناسان یونیپلکس استفاده کنید.

آجرهای سوخته

آجرهای سوخته به دو دستۀ درجه یک و درجه دو تقسیم می‌شوند.

آجر درجه یک دارای ابعادی معادل 9*19*9 بوده  و دارای استحکام خوبی می‌باشند و عمدتا شکل منظمی دارند. برای انجام کارهای بیرونی و محوطه‌سازی مناسب می‌باشند.

آجر درجه دو نیز دارای شکل بی‌نظم بوده و در اندازه‌های مختلفی به فروش می‌رسد. این دسته از آجرهای سوخته جهت استفاده در قسمت‌هایی که پس از ساخت به نازک‌کاری‌ مثل گچ‌کاری و یا کشیدن سیمان نیاز دارند مفید می‌باشد. استفاده از آجر سوخته درجۀ دو در کف سازی توصیه نمی‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی آجر و کاربرد آن در صنعت ساختمان‌سازی و شناخت انواع آجر برای دیوارچینی و مصارف گوناگون پرداخته شد. همانطور که می‌دانید گسترش بازار ساخت‌وساز و افزایش رقابت، منجر به گوناگونی طرح‌ها شده است و طراحان این حوزه به طراحی نماها، فضاهای داخلی و محوطه‌ها بیشتر از قبل اهمیت داده و همواره در تلاش هستند تا با ارائه بالاترین کیفیت‌ها به مشتریان خود، رضایت آن‌ها را جلب کنند.

نویسنده پست: مهسا مدخوریان

یک پاسخ برای “آجر در ساختمان سازی”

  1. سلام وقتتون بخیر
    میشه راجب انواع آجرهایی که برای نما ساختمان استفاده میشه هم صحبت کنید که آجر نما ساختمان چه ویژگی هایی باید داشته باشه؟
    ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *