Uniplex
استعلام پایان کار ساختمان

پایان کار ساختمان یک مفهوم مهم در حوزهٔ ساخت‌و‌ساز است. این مفهوم به مجوزی اشاره می‌کند که نشان‌دهنده‌ی تغییرات، بازسازی‌ها و اصلاحاتی است که در مراحل اجرای پروژهٔ ساختمانی ایجاد شده‌اند. همچنین گواهی پایان کار ساختمان نشان‌دهنده عدم تخلف و توافق شهرداری با موارد فوق است.

برای آشنایی با انواع مجوزها ساخت‌وساز و مراحل دریافت آن با ما همراه باشید.

اهمیت پایان کار ساختمان

بهتر است پیش از خرید ملک یا انتقال آن، از صحت و اعتبار گواهی پایان کار ساختمان مطمئن شوید. چرا که اگر سازه‌ای مجوزهای لازم را از تمامی مراجع دریافت نکرده باشد، یا اگر عمل غیر قانونی و تخلفی از سوی سازنده ساختمان رخ داده است (مانند تغییر در نقشه یا موارد دیگر) مشکلات فراوانی ایجاد می‌شود. بدین ترتیب احتمالا در روندهای طولانی و پرهزینه گیر کنید.

پایان کار چیست

همچنین پایان کار ساختمان اهمیت زیادی در معاملات ملک‌ها دارد و ارزش پروژه را افزایش می‌دهد. این اهمیت به دلیل موارد ذکر شده است:

تاثیر بر اعتبار ساختمان

پایان کار ساختمان در واقع سند تکمیل شدن ساختمان با رعایت استانداردها و مقررات فنی در مراحل اجرایی است. این امر به خریداران و مستاجران اطمینان می‌دهد که ساختمان مورد نظر با دقت و کیفیت لازم احداث شده است.

افزایش ارزش ملک

پایان کار ساختمان باعث افزایش ارزش ملک می‌شود. چرا که نشان‌دهندهٔ بررسی جزئیات و اطمینان از کیفیت ساختار، تجهیزات و تمامی اصول فنی در طراحی و اجرا است.

تسهیل در معاملات

پایان کار ساختمان به خریداران کمک می‌کند بدون نگرانی از وجود مشکلات یا تخلف، در معاملات ملکی شرکت کنند.

نحوهٔ استعلام پایان کار ساختمان آنلاین

در جهان پرسرعت و شلوغ امروز، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که کارهای خود را از طریق اینترنت انجام دهند. به همین دلیل نیز در سال ۱۳۸۸ سامانه‌ای با نام «سامانه استعلام پروانه و گواهی ساختمان» راه‌اندازی شد؛ که زیرمجموعه‌ای از وبسایت شهرداری تهران بود. افراد می‌توانستند با استفاده از این سامانه، برای استعلام گواهی پایان کار ملک اقدام کنند.

اما متاسفانه سامانه ذکر شده در حال حاضر قابل استفاده نیست. همچنین هیچ راه غیرحضوری دیگری هم برای استعلام گواهی پایان کار ساختمان وجود ندارد. بنابراین باید به دفاتر ثبت اسناد یا شهرداری منطقه مراجعه کنید و گواهی پایان کار ساختمان را از آنجا دریافت کنید.

دریافت گواهی پایان کار ساختمان اینترنتی

 اگر قصد حذف یونولیت از سقف‌ها را دارید می‌توایند از سقف‌های لایت فرم استفاده کنید، که مزایای زیادی نسبت به یونولیت دارند. برای خرید لایت فرم با مناسب‌ترین قیمت و بهترین کیفیت با کارشناسان یونیپلکس تماس بگیرید.

درخواست آنلاین پایان کار ساختمان

با پیشرفت فناوری و اینترنت، فرآیند دریافت گواهی پایان کار ساختمان نیز به سوی آنلاین شدن پیش رفته است. از سال ۱۳۹۹ شهرداری برای ساده‌سازی و افزایشِ سرعتِ روندِ صدور گواهی پایان کار ساختمان، سامانه‌ای باعنوان «زیرساخت‌ها و توسعه شهری» را راه اندازی کرده است.

مالکان و سازندگان می‌توانند با مراجعه به این سامانه و وارد کردن اطلاعات و بارگذاری مدارک مرتبط، نسبت به دریافت گواهی پایان کار ساختمان اقدام کنند.

البته هنوز هم بخش‌هایی از فرایند نیاز به مراجعهٔ حضوری شما دارند اما بیشتر کار را می‌توانید با مرورگر خود انجام دهید.

مراحل گرفتن پایان کار ساختمان نوساز

چنانچه سازنده ساختمان گواهی پایان کار ساختمان را دریافت نکند، با مشکلات حقوقی مواجه می‌شود. برای پیشگیری از این اتفاق، حتما مراحل دریافت پایان کار ساختمان نوساز را طی کنید. این مراحل عبارتند از:

  • پیش از هر کاری باید وارد سامانهٔ تهران من به نشانی my.tehran.ir شوید. اگر تا کنون با سامانهٔ تهران من آشنا نشده‌اید و شناسه کاربری ندارید، در صفحهٔ اصلی سایت گزینهٔ ثبت‌نام را انتخاب کنید.
  • سپس با توجه به اینکه شخص حقیقی، حقوقی یا تبعه خارج هستید، فرم ارائه شده را پر کنید.
  • در نهایت یک کد تایید برای شما ارسال می‌شود که باید آن را برای احراز هویت در سامانه وارد کنید.
  • پس از اینکه در سامانه تهران من ثبت نام کردید، باید در دفتر خدمات الکترونیک حضور یابید، و تعهدنامه صیانت از نام کاربری را ارائه دهید.
  • منتظر تایید شدن تعهدنامه‌ی صیانت از نام کاربری بمانید و پس از این مرحله به سامانه زیرساخت‌ها و توسعه شهری به نشانی urban.tehran.ir مراجعه کنید. (می‌توانید از نام کاربری و رمز عبوری که برای سامانه تهران من دریافت کرده‌اید استفاده کنید.)

در نهایت با وارد شدن به این سامانه می‌توانید گواهی پایان کار ساختمان را دریافت کنید. این گواهی به صورت رسمی توسط شهرداری صادر می‌شود و نشان‌دهنده اتمام موفقیت‌آمیز ساختمان نوساز با رعایت مقررات و استانداردهای معتبر است.

گرفتن پایان کار ساختمان چقدر طول میکشد

مدت زمان مورد نیاز برای اخذ پایان کار ساختمان بسته به عوامل مختلفی از جمله نوع پروژه، اندازه ساختمان، پیچیدگی طرح، میزان تکمیل بودن مدارک و… متفاوت خواهد بود. اما می‌توان گفت که معمولا اخذ گواهی پایان کار ساختمان در حدود چند هفته الی چند ماه‌ زمان می‌برد.

برای اطلاع از مهم‌ترین نکات برای گرفتن پروانه ساخت و هزینه های آن به این مقاله مراجعه کنید.

نکات مهم دریافت پایان کار

در ادامه چند توصیه و نکتهٔ کلیدی برای افرادی که قصد اخذ پایان کار ساختمان دارند ذکر کرده‌ایم که با عمل به آن‌ها می‌توانید اخذ گواهی و استعلام پایان کار ساختمان را به راحت‌ترین شکل ممکن پیش ببرید.

بررسی دقیق قوانین پایان کار

پیش از شروع به فرآیند اخذ پایان کار ساختمان، بهتر است مقررات و قوانین مربوط به منطقه یا شهری که پروژه در آن قرار دارد را بررسی کنید. با این کار مطمئن خواهید شد که تمام مدارک و مستندات مورد نیاز را به درستی تهیه کرده‌اید و در روند اخذ گواهی مشکلی نخواهید داشت.

پایان کار ساختمان

تهیه گزارش ساختمانی برای پایان کار

تهیه و نگهداری مستندات جامع و دقیق از مراحل پروژه یا تغییرات انجام شده روی پروژه نیز اهمیت بسیاری دارد. این مستندات می‌توانند در آینده به عنوان مدارک برای اخذ گواهی پایان کار و حل اختلافات استفاده شوند.

با خرید یونولیت سقفی از مجموعه یونیپلکس هزینه‌های ساخت‌وساز خود را کاهش دهید.

پیگیری برای دریافت پایان کار

بهتر است تا زمانی که گواهی پایان کار را دریافت می‌کنید به طور مستمر پیگیر مراحل و فرایندهای آن باشید. بدین ترتیب در هر محله که نیاز به اطلاعات یا مدارک اضافه باشد، به سرعت آن‌ها را ارائه می‌دهید و روند اخذ گواهی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پایان می‌رسانید.

مشاوره با کارشناسان حقوقی برای گرفتن پایان کار

درصورت داشتن شک و تردیدها در مورد مقررات و مستندات لازم برای اخذ پایان کار ساختمان، بهتر است با وکیل یا مشاور حقوقی متخصص در این زمینه مشورت کنید.

در اخذ پایان کار ساختمان و دعاوی مرتبط، استفاده از وکیل باعث صرفه‌جویی در وقت، انرژی و همچنین پیشگیری از اشتباهات حقوقی می‌شود. وکلای متخصص در این حوزه تجربه و دانش لازم را برای اخذ پایان کار ساختمان یا برطرف کردن چالش‌ها را دارند و می‌توانند مسیرتان را ساده‌تر کنند.

نویسنده پست: ادمین سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *